נחל עיון28/01/2015

אחרי שיורדים גשמי ברכה מומלץ מאד לטייל בשמורת נחל עיון – ליד מטולה בה נצעד במסלול קליל ונחזה בארבעה מפלים שוצפים.

איך מגיעים? נוסעים לכיוון מטולה, בכניסה למושבה פונים ימינה [יש שילוט נהדר] וממשיכים עד שמגיעים לכניסה לשמורת נחל עיון [הכניסה לשמורה בתשלום].

קצת היסטוריה על האיזור: קיום של ישוב בשם זה בצפונה של הארץ  מתועד בימי מלכי ישראל [מלכים א' פרק ט"ו פס' כ] -   מסופר על אסא מלך יהודה שבמלחמתו עם בעשא מלך ישראל, סיכם עם בן הדד מלך ארם שילחץ על בעשא באזור זה כדי שיחדל מלהילחם בו " וישמע בן-הדד אל-המלך אסא, וישלח את-שרי החיילים אשר-לו על-ערי ישראל, ויך את-עיון ואת-דן, ואת אביל בית-מעכה" [תל אבל בית מעכה נמצא קצת מדרום לשמורה.

המסלול: נרד במדרגות ונפנה שמאלה אל תחתית מפל עיון. אח"כ נשוב בחזרה ונצעד לאורך הנחל בשביל מסומ"ש כחול. מידי פעם נעבור בין הגדות על גבי גשרי עץ קטנים כשמתחתינו זורם הנחל. לאחר כ 300 מטרים נגיע למצפור מפל הטחנה, מכאן נשקיף עליה מלמעלה ואח"כ נרד בזהירות אל תחתיתו. מיד אחרי המפל נחלוף על פני עין סוכרה, בצד ימין מסתתר מבנה משאבות קטן. אחרי כ 300 מטרים נוספים נגיע למצפור האשד ממנו נצפה על המפל המתחתר תחתינו. מכאן נחלוף על פני גבעת החצבים [פריחה מדהימה בסתיו] המשתרעת מימין השביל ועד גדר המושבה. עד שנגיע למצפור מפל התנור. נרד במדרגות ונגיע לצומת שבילים כחול-ירוק. נפנה בה שמאלה לירוק ונטפס אל תחתית מפל התנור.נשוב אל צומת השבילים. הצעירים שבינינו יפנו לשביל הירוק ויטפסו בו אל מצפור נוסף, השאר ילכו בכחול, אחרי כמאה מטרים יפגשו השבילים ויחדיו נצעד מעט עד סוף השמורה. היציאה משמורת נחל עיון הינה באמצעות רכב נוסף שנשאיר כאן בסוף המסלול, או באמצעות טרמפ. ההליכה רגלית לתחילת המסלול אפשרית אולם היא מעיקה בגלל הגובה הרב. ניתן לעשותה ע"י חזרה במסלול הנחל, או באמצעות עליה לכביש 90 והליכה (זהירה!!!) לאורכו עד תחילת המסלול. בחופשות יש בד"כ שאטלים בחזרה לחניה הראשית של שמורת נחל עיון – שווה לברר במשרדי השמורה לפני שמגיעים.

אופציה נוספת למתקשים בהליכה ולמשפחות עם עגלות היא להתחיל את המסלול מהסוף – ולצעוד רק עד מפל התנור ובחזרה.

עוד קצת מידע: שמורת נחל היון היא שמורה שתמיד יש מה לראות בה – בחורף המפלים שוצפים בעוז, באביב יש פריחה נהדרת ובקיץ ישנן בסוף המסלול בריכות שכשוך שהילדים יהנו בהן מאד. אם תכננתם להגיע ביום סוער במיוחד כדאי לוודא שהשמורה פתוחה – בימים סוערים במיוחד היא נסגרת לציבור

איפה ישנים? באיזור אצבע הגליל ישנם הרבה מאד צימרים מפנקים למשפחות המספקים המון אפשרויות אירוח ברמות שונות ובמרחקים שונים מאתרי התיירות כך שכל אחד יכול למצוא את אפשרות האירוח המתאימה לו.